Co dělat při ztroskotání?

Ztroskotání

Dojde-li k převržení lodi během plavby, je nutné aby oba vodáci okamžitě vyplavali z lodi (zaklínění se pod lodí může být velmi nebezpečné). Jakmile oba bezpečně vyplavou na hladinu, je důležité, aby oba co nejdříve zachytili loď, pokud možno, každý na svém konci a každý pevně držel své pádlo. Ostatní věci, které máme v barelu, popř. jiném zavazadle jsou žebříčku priorit až po lodi a obou pádlech. Poté, co se podaří zachytit loď, se snažíme co nejrychleji doplout směrem ke břehu, nebo do místa se slabším proudem. Jakmile to jen trochu jde, snažíme se postavit na pevné dno.

Nepotopitelná kánoe

Máme-li tzv. nepotopitelnou kánoi (Půjčovna lodí Outdoor School Jizera nabízí nepotopitelné dvoustěnné kánoe Rotomod), práce je v tuto chvíli mnohem snazší - kánoi stačí uchopit jednou rukou za prostřední část a malou silou otočit zpět do normální polohy. Pokud je místo pro sezení naplněno vodou, kánoi obdobným pohybem snadno vylijeme (uchopíme ji za podélné rýhy na spodku lodi a nakloníme o 90 stupňů, dokud voda nevyteče). V tu chvíli můžeme ihned nasednout do lodi a pokračovat v cestě.

Klasická kánoe

V případě klasické, jednoduché kánoe, je práce složitější. Kánoe se totiž až po okraj naplní vodou, pluje z větší části pod hladinou a manipulace s ní je velmi obtížná (může v sobě mít až několik set kilo vody!). Snažíme se jí proto odtáhnout na mělčinu, nebo alespoň místo se slabším proudem, kde se můžeme pevně postavit na dno a kánoi vylít. Před samotným vylitím musíme zajistit, aby kánoe byla vzhůru nohama. Vylívání provádíme tak, každý uchopí kánoi za jeden konec a střídavě vyzvedáváme z vody jeden i druhý, dokud se většina vody z kánoe nevylije. Když je většina vody vylita, položíme kánoi v normální poloze na vodu a odtáhneme ji ke břehu. Na břehu potom provedeme důkladné vylití. Pokud má kánoe ve špičce díru, použijeme ji k vylití posledních zbytků vody, jinak je nutné použít houbu, kterou by měl mít každý vodák ve výbavě.

Velmi důležité je, neztratit během ztroskotání pádla, neboť (kromě toho, že stojí dost peněz) je bez nich pokračování v cestě nemožné!

Sportovní aktivity

Kontakt:

Mgr. Vladislav Nejedlý

tel.: 603 929 968

e-mail: outdoorschool@seznam.cz

sídlo firmy na  mapě zde

GPS: 50°34'32.243"N, 15°9'25.967"E

Půjčovna lodí, vodáctví